220551-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restaurangutrustning
Referensnummer: UHN.2021.192
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun avser upphandla Restaurangutrustning för Värnamo och Vaggeryds kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunerna beställer restaurangartiklar via e-handel inom följande produktgrupper:
Kantiner GN rostfria perforerade, med handtagKantiner GN rostfria, med handtagLock GN rostfria med handtagKantinlock GN med hermetisk tätningPlåtar GNKantiner  och lock GN polykarbonatABC-kantiner och lock rostfrittKöksredskap mmBestick o dyl, rostfrittDricksglasPorslinDiskkorgarÖvrigt såsom tillbringare, bricka mmVagnar
Takvolym för Vaggeryds kommun under avtalsperioden är 1,2 MSEK.
Takvolym för Värnamo kommun under avtalsperioden är 2,6 MSEK.