220603-2017 - ResultatSverige-Linköping: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av farligt gods/farligt avfall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Linköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Omhändertagande av farligt avfall, såsom Aerosoler, lösningsmedel, kvicksilverbaserat avfall m.m.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar omhändertagande samt viss transport av farligt gods/farligt avfall från B anläggningar (mellanlager) i Linköping och Katrineholm. Produkter som kan förekomma är i klasserna 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9.
Uppskattat volym är cirka 1 500 kkr per år.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90510000 Avfallshantering, 90500000 Avfallstjänster, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.