Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificering till Svenska kraftnäts upphandling av Facility Management tjänster (FM-tjänster)
Referensnummer: SVK2019/680
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska kraftnät avser att upphandla en leverantör som kan leverera en helhets-tjänst inom olika delar av Facility Managementområdet (FM-tjänst) till Svenska kraftnäts kontorslokaler i fem (5) orter. Delar av uppdraget innebär att ta över arbetsuppgifterna inom catering och vaktmästeri som utförs internt på Svenska kraftnät. Uppdraget avser ej verksamhetsövergång.
I planen ingår även att lyfta in andra tjänster som Svenska kraftnät idag låter utföras av extern part allteftersom avtalen löper ut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98341130 Fastighetsskötsel, 79990000 Diverse företagstjänster, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen