220809-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Danderyds sjukhus, By 39 DE 10 – Fastighetsnät.
Referensnummer: LOC 1611-1227
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar installationer av fastighetsnät.
Då denna entreprenad är en delentreprenad i ett större projekt, som avser hela By 39, förväntas E vara införstådd med att flera entreprenörer ska arbeta samtidigt inom samma arbetsområde vilket ställer stora krav på samtliga parter avseende flexibilitet, lyhördhet, god planering och en väl utvecklad samarbetsförmåga. E förväntas därmed inneha ovanstående förmågor och är införstådd med att de måste hantera samarbete och samordning med övriga parter på ett smidigt och tillmötesgående sätt.
E har således även att utgå från dessa förutsättningar för arbetenas genomförande vid avgivande av anbud, se då också AFC.13 och AFC.131 nedan.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 32412110 Internetnätverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen