220811-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Danderyds sjukhus, By 39 DE 7 – El tele.
Referensnummer: LOC 1611-1224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
På Danderyds Sjukhus genomförs flera projekt, bland annat byggs en ny akutvårdsbyggnad samt modernisering av vårdbyggnader. Denna entreprenad ingår i moderniseringen av befintlig By 39, där nya vårdavdelningar för Rehab samt nya administrationslokaler ska byggas. Dessutom ska en teknisk upprustning av hela By 39 genomföras där samtliga tekniska installationer byts ut och fönsterbyte sker.
Denna entreprenad är därmed en delentreprenad i projektet ”Danderyds Sjukhus, ombyggnad Vårdavdelning och teknisk upprustning, By 39”.
Delentreprenaderna inom projektet kommer att ledas och samordnas av Beställaren.
Detaljerade uppgifter redovisas i handlingar enligt AFB.22.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen