220840-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Danderyds sjukhus, By 39 DE 8 – Hiss.
Referensnummer: LOC 1611-1225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar fyra (4) hissar varav två (2) avser helombyggnad till sänghiss och de två (2) andra avser teknisk upprustning av befintliga hissar.
Då denna entreprenad är en delentreprenad i ett större projekt, som avser hela By 39, förväntas E vara införstådd med att flera entreprenörer ska arbeta samtidigt inom samma arbetsområde vilket ställer stora krav på samtliga parter avseende flexibilitet, lyhördhet, god planering och en väl utvecklad samarbetsförmåga. E förväntas därmed inneha ovanstående förmågor och är införstådd med att de måste hantera samarbete och samordning med övriga parter på ett smidigt och tillmötesgående sätt.
E har således även att utgå från dessa förutsättningar för arbetenas genomförande vid avgivande av anbud, se då också AFD.13 och AFD.131 i AF.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45262700 Ombyggnadsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen