220844-2018 - ResultatSverige-Kiruna: Renovering av byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering Tallplan 5-6
Referensnummer: 2018/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar utvändig renovering av 6 st bostadshus samt invändig renovering av 5 st bostadshus.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45261910 Takreparation, 45262900 Balkongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45442180 Ommålning, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen