220845-2025 - Frivillig förhandsinsyn
Sverige – IT-tjänster – Frivillig förhandsinsyn Support och underhåll försäkringssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFrivillig förhandsinsyn Support och underhåll försäkringssystem
BeskrivningFörsäkrings AB Göta Lejon vill med denna förhandsinsyn meddela vår avsikt att efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna förhandsinsyn avser att teckna avtal för support, underhåll och vidareutveckling avseende systemet INSMAN för hantering av skador, försäkring och risk management med iFACTS AB. På grund av tekniska skäl och på grund av ensamrätt kan dessa tjänster endast erhållas av en viss leverantör (LOU2016:1145, 6 kap. 14 §). Motivet till att använda aktuell upphandlingsform är att Försäkrings AB Göta Lejon äger en icke exklusiv i tiden obegränsad licens avseende nyttjanderätten till systemet (INSMAN). I samband med att nuvarande avtal upphör finns fortsatt behov att upphandla support, underhåll och vidareutveckling för det befintliga systemet. På grund av tekniska skäl och på grund av ensamrätt kan dessa tjänster endast erhållas av en (1) leverantör. Försäkrings AB Göta Lejon har i egenskap av avtalspart inte möjlighet att avtvinga INSMAN ensamrätten för systemet, varken för egen del eller för att lämna den vidare till annan leverantör. Upphandlingens syfte är inte att begränsa konkurrensen utan att utifrån rådande läge tillse att det befintliga systemet som uppfyller Försäkrings AB Göta Lejons behov kan fortsätta att förvaltas. I och med denna annons om förhandsinsyn meddelar AB Försäkrings AB Göta Lejon sin avsikt tilldela kontraktet för support, underhåll och vidareutveckling för iFACTS AB. Ett kontrakt kommer att tecknas med leverantören efter att tiden för avtalsspärr löpt ut.
Intern identifierareN050U25-96
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningFörsäkrings AB Göta Lejon vill med denna förhandsinsyn meddela vår avsikt att efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna förhandsinsyn avser att teckna avtal för support, underhåll och vidareutveckling avseende system för hantering av skador, försäkring och risk management med iFACTS AB. På grund av tekniska skäl och på grund av ensamrätt kan dessa tjänster endast erhållas av en viss leverantör (LOU2016:1145, 6 kap. 14 §).
Intern identifierareFrivillig förhandsinsyn Support och underhåll försäkringssystem