220847-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svingeln – Utveckling av bytespunkt.
Referensnummer: 1394/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar mark-, lednings-, gatu- och spårarbeten vid kollektivtrafikknutpunkten Svingeln i centrala Göteborg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45234126 Anläggningsarbete för spårvägslinje
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenören ska i inledningsskedet verka som produktionskunnig rådgivare under projektering, samt planera kommande byggnation. Därefter ska entreprenören utföra entreprenadarbeten i enlighet med färdig detaljprojektering.
För entreprenaden tillämpas löpande räkning som ersättningsform.