220862-2022 - ResultatSverige-Falun: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgensystem för skelett och lunglab, robot och traditionell typ
Referensnummer: RD21/02165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser röntgensystem för skelett och lunglab, robot och traditionell typ, med placering vid Bild- och funktionsmedicin.
I första  fasen kommer system att placeras vid lasaretten i Falun och Mora. Kommande system kan komma att placeras i Avesta, Ludvika, Mora och Falun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen