220867-2022 - ResultatSverige-Karlskrona: Avloppspumpar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prefabricerade pumpstationer/tryckstegringar
Referensnummer: KS 2021/341 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42122220 Avloppspumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande leverans och installation av komplett driftklara prefabricerade pumpstationer i Karlskrona kommun. Uppdragen avser utbyte av befintliga anläggningar, helt eller delvis, eller egna enstaka mindre exploateringar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten, 45317100 Elinstallationer för pumputrustning, 50510000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar och metallbehållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal gällande leverans och installation av komplett driftklara prefabricerade pumpstationer i Karlskrona kommun. Uppdragen avser utbyte av befintliga anläggningar, helt eller delvis, eller egna enstaka mindre exploateringar.