220917-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Tjänster på elområdet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem Elmontörtjänster
Referensnummer: 20/83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska verken i Linköping AB (publ) inbjuder till att inkomma med ansökan om deltagande i Dynamiskt Inköpssystem avseende Elmontörtjänster.
Omfattning
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av elmontörtjänster i löpande uppdrag och underhåll.
Elmontörtjänsten innefattar bland annat att:
Utföra olika delar inom ny-, till- och ombyggnadsuppdrag enligt tillhandahållna arbetshandlingar
Utföra drifts- och underhållsarbeten
Utföra felsökningar, felavhjälpning och reparationer
Vara elsäkerhetsledare
Ansvara för att kontroll före idrifttagning utförs
Ansvara för att arbetet bedrivs i enlighet med verksamhetssystem och övriga rutiner
Delta i beredskap, gäller ej kategori 3 - Ackrediterad verksamhet
Uppskattat antal avropade timmar per år är totalt cirka 5 500 timmar (samtliga kategorier inräknade).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte/Mål
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal för elmontörtjänster för att säkerställa att rätt resurser finns tillgängligt då behov uppstår hos B, exempelvis vid arbetstoppar samt vid längre uppdrag.
Det är av stor betydelse för B för att upprätthålla elnätet samt att säkerställa att utbyggnad och förnyelse av infrastruktur sker på ett yrkesskickligt sätt för att B ska kunna uppfylla de förväntningar och uppdrag som åligger B enligt B ägardirektiv.
För att tillgodose detta behov inför B ett dynamiskt inköpssystem som innebär att de som uppfyller kvalificeringskraven blir anslutna till DIS.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet.
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av elmontörtjänster i löpande uppdrag och underhåll. Tjänsterna kommer att utföras inom områdena eldistribution, gatubelysning och kommunikationsnät främst i Linköping, Katrineholm, eventuellt Mjölby och även andra orter där B har verksamhet/uppdrag.
Även kringliggande tjänster, tillhörande tjänster och tjänster som utförs i andra geografiska områden kan bli aktuella under DIS giltighetstid och beskrivs då vid respektive avrop.
Se även punkt 5.2.1. Uppdragsbeskrivning
Under sommarsemestern, runt årsskiftet och även under början på året kan, beroende på väder, behovet av dessa tjänster minska något.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.Under DIS giltighetstid kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.