220922-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Ultraljudsapparat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud
Referensnummer: UPPH2018-0123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112200 Ultraljudsapparat
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser sen (1) avancerad ultraljudsapparat till Kvinnoavdelningen på Akademiska sjuhuset enligt beskrivning i bifogade administrativa föreskrifter, kravspecifikation och mall för upphandlingskontrakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen.
Denna upphandling avser en (1) avancerad ultraljudsapparat till Kvinnomottagningen på Akademiska sjukhuset enligt beskrivning i bifogade administrativa föreskrifter, kravspecifikation och mall för upphandlingskontrakt.
Upphandlande myndighet/verksamhet.
Region Uppsala.
Inköps- och upphandlingsenheten.
Box 602.
751 25 Uppsala
Sista datum för frågor om förfrågningsunderlaget.
Sista datum för mottagande av anbud.
Språk.
Anbud ska vara skrivet på svenska.
Upphandlingsförfarande.
Disposition.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Underlaget är uppdelat i tre avsnitt:
Administrativa föreskrifter.
Kravspecifikation.
Mall för upphandlingskontrakt I underlaget hänvisas till ett antal bilagor, som utgör en del av förfrågningsunderlaget. Vi emotser ert anbud med intresse. Upphandlingsenheten Jonatan Svensson.
Upphandlare.