220927-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare och kopiatorer
Referensnummer: Ks 600/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på skrivare och kopiatorer för successiva avrop, se bilaga 1. Kravspecifikation för beskrivning av fyra kravställda modeller. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.
Volymer angivna i bilaga 1 Kravspecifikation är en uppskattning och ska inte betraktas som bindande, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30232130 Färgskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på skrivare, kopiatorer och tillbehör för leverans till Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlingens omfattning.
Örebro Kommuns skrivarhantering sker centralt via Cirrato Technologies AB produkt Cirrato. Via Cirrato hanteras alla kommunens skrivare, därför är det viktigt att drivrutiner och hårdvara är testade för att fungera med printerlösningen för Örebro kommun. Produkter testas innan installation sker på klienter som ska nyttja skrivaren. Avgörande är att Örebro kommun får information i god tid innan byte av skrivare/kopiator samt modellbyte. Denna lösning kräver ett gott samarbete med leverantören av skrivare och kopiatorer, som ska konfigurera maskinerna med de uppgifter Örebro kommun meddelar.
Upphandlande myndighet.
Upphandlande myndighet för denna upphandling är Örebro kommun, org nr 212000-1967. För mer information om kommunen, se www.orebro.se.