220934-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Vågar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rullande materiel, utrustning för undersökningsrum och behandlingsrum
Referensnummer: RS/2550/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42923200 Vågar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar rullande materiel och annan utrustning till undersöknings- och behandlingsmiljöer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pos. 1: Undersökningsbrits, elektriskt.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42923200 Vågar, 33192150 Behandlingsbritsar, 33192160 Bårar, 39711100 Kylskåp och frysar, 33192200 Bord för medicinska ändamål, 33192330 Infusionsflaskhållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pos. 2: Undersökningsbrits, elektrisk. Extra belastningstålig
Del nr: 2
Pos. 3: Gynstol
Del nr: 3
Pos 4-5: Operationsstol
Del nr: 4
Pos. 6-7: Instrumentbord
Del nr: 5
Pos. 8-9, Serveringsvagnar.
Del nr: 6
Pos 10-11: Rondvagnar/universalvagnar
Del nr: 7
Pos. 12: Provtagningsvagn
Del nr: 8
Pos. 13: Provtagningsvagn med lådhurts
Del nr: 9
Pos. 14: Infusionsställ
Del nr: 10
Pos. 15: Provtagningsstol roterbar
Del nr: 11
Pos. 16: Provtagningsstol
Del nr: 12
Pos 17-19 Kylskåp
Del nr: 13
Pos. 20-22 Undersökningslampor, för undersökning och mindre ingrepp
Del nr: 14
Pos. 23-25: Personvågar
Del nr: 15
Pos. 26: Längdmätare Personmått i trä
Del nr: 16
Pos. 27: Längdmätare Väggmåttband
Del nr: 17
Pos 28-32 Synskärpetavlor och belysningslådor.
Del nr: 18
Pos. 33-36 Sopsäckshållare.
Del nr: 19
Pos. 37-38: Avdelningsskärmar
Del nr: 20
Pos. 39: Patientvagn/akutvagn
Del nr: 21
Pos 40: Bårunderrede
Del nr: 22
Pos. 41: Blodgivarstol
Del nr: 23
Pos. 42: Behandlingsstol
Del nr: 24