220996-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal, Kemtekniska-, hygien-, engångs- och städmaterial.
Referensnummer: Ks 71/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33700000 Hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende kemtekniska-, hygien-, engångs- och städmaterial.
Tjugofem upphandlande myndigheter (kommuner, kommunförbud och kommunalägda bolag) deltar i denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33711700 Artiklar för mun- och tandhygien, 33764000 Pappersservetter, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39222100 Engångsartiklar för catering, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39224330 Hinkar, 39225300 Tändstickor, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalvolym ca 35 MSEK/år.
Upphandlande myndigheter:
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr, Upphandlande myndighet:
— 212000-2122 Arboga kommun,
— 212000-1983 Askersunds kommun,
— 222000-1487 Samhällsbyggnad Bergslagen,
— 212000-1934 Degerfors kommun,
— 556736 -6215 Futurum Fastigheter i Örebro AB,
— 212000-1926 Hallsbergs kommun,
— 212000-1942 Hällefors kommun,
— 212000-1991 Karlskoga kommun,
— 212000-1975 Kumla kommun,
— 556477-1359 Kumla Bostäder AB,
— 556095-9693 Kumla Fastigheter AB,
— 212000-2056 Kungsörs kommun,
— 212000-2114 Köpings kommun,
— 556033-7452 KBAB Service AB,
— 556015-9758 Köpings Bostads AB,
— 212000-1918 Laxå kommun,
— 212000-2981 Lekebergs kommun,
— 212000-2015 Lindesbergs kommun,
— 212000-1959 Ljusnarsbergs kommun,
— 222000-1016 Nerikes Brandkår,
— 212000-2007 Nora kommun,
— 212000-1785 Storfors kommun,
— 212000-2031 Surahammars kommun,
— 222000-1578 Västra Mälardalens Kommunalförbund,
— 212000-1967 Örebro kommun,
— 556334-8449 Örebrobostäder AB.