221202-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Vuxen- och annan undervisning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gymnasiala- och grundläggande kurser för vuxna 7-9 i distansform 2022
Referensnummer: KS2022/685 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Gymnasiala- och grundläggande kurser för vux 7-9 i distansform.
Kurserna ska följa de av Skolverket fastställda nationella kursplanerna. Syftet med utbildningarna är att deltagarna ska få behörighet och kompetens för fortsatta studier och för arbetslivet.
Upphandlande myndighet
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.
Tjänsten
Utbildning för vuxna i form av gymnasiekurser i distansform och grundskolekurser år 7-9 i distansform.Kurserna skall följa de av Skolverket fastställda nationella kursplanerna. Syftet med utbildningen är att deltagarna skall få behörighet och kompetens för fortsatta studier och för arbetslivet. Avrop kommer att ske löpande under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80420000 E-lärande, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen