221281-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrahammar: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion - Sörsjön, Lilla Åsa 23:232
Referensnummer: 20/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyproduktion av hyreslägenheter.
Projektet består 142 st. lägenheter fördelat på 11st. huskroppar.
Miljöhus, garage, carport etc.
Entreprenaden omfattar kontraktsarbeten beskrivna i handlingar angivna under AFB.22.
Projektet är uppdelat i två etapper, etapp 1 med option på etapp 2.
Tillhörande markytor/parkeringar och miljöhus etc. är redovisade på ritningar som deletapp 1 – 11.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 45420000 Snickerimonteringar, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen