221321-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv kronometern Badrum och kök etapp 4
Referensnummer: 72168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförande entreprenad i strategisk partnering.
I huvudsak omfattas objektet av följande arbeten:
Stambyte och renovering av kök och badrum. Nya elanläggningar i lägenheter, nya frånluftssystem.
Renoveringsarbetena i området är fördelade på 6 etapper och omfattar flerbostadshus i Kv Kronometern och Kv Sextanten. Totalt 15 byggnader med 299 lägenheter. 3 etapper är färdigställda.
Etapp 4 avser 2 byggnader med 54 lägenheter på gård Mjölkuddsvägen 149-159. Markarbeten inkl utemiljö är färdigställd inom arbetsområdet för etapp 4.
Ändringsyta: BOA ca 4 100 m2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 85 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen