221336-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinska förbrukningsartiklar – Regional anestesi
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRegional anestesi
BeskrivningSortimentet omfattar kanyler och set för spinal-, epidural- och plexusblockader samt tillhörande komponenter. Det inkluderar även sårkatetrar, sprutor, kopplingar och proppar enligt NRFit‑standarden (ISO 80369‑6). Sortimentet rymmer dessutom subkutana venportar med fixeringstillbehör. Även ultraljudsskydd för procedurer inom regional anestesi ingår.
Intern identifierareVF2025-00039
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33141200 Katetrar, 33141220 Kanyler, 33141310 Injektionssprutor, 33141328 Epiduralnålar, 33171300 Epiduralset
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelFFU Generell del
BeskrivningVaruförsörjningen genomför en extern remiss på utkast till upphandlingsunderlaget inför upphandling av förbrukningsmaterial Regional anestesi. Sortimentet omfattar kanyler och set för spinal-, epidural- och plexusblockader samt tillhörande komponenter. Det inkluderar även sårkatetrar, sprutor, kopplingar och proppar enligt NRFit‑standarden (ISO 80369‑6). Sortimentet rymmer dessutom subkutana venportar med fixeringstillbehör. Även ultraljudsskydd för procedurer inom regional anestesi ingår.
Intern identifierare1873834-0
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAvtalsvillkor och kommersiella villkor
Intern identifierare1873835-1