221402-2020 - ResultatSverige-JÄRFÄLLA: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Del av Veddestavägen - Arbetsgata
Referensnummer: Kst 2019/711
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar arbetsgator och ledningar (El, VA, Fjärrvärme mm) på del av Veddestavägen. Området sträcker sig mellan ny anslutning mot Ekonomivägen och till Veddestavägens anslutning mot Äggelundavägen
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen