Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Journalsystem.
Referensnummer: 2 STO-2017/451
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM) har för avsikt att för nästkommande fyraårsperiod, där de sista 2 åren ska vara enskilda optionsår (2 + 1 + 1 år), upphandla journalsystem. I systemet ska det även gå att dokumentera på grupp och organisationsnivå för alla professioner inom specialskolans elevhälsa samt resurscenter. Målet är att teckna avtal med leverantör som kan försäkra myndigheten en stabil och professionell leverans av efterfrågad tjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej