221428-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadarbeten Lommarstranden Strategisk samverkan
Referensnummer: KS2021-780
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenör för mark-, anläggnings- och VA-arbeten i genomförandet av stadsutvecklingsprojektet Lommarstranden.
Etapp 1 är preliminärt indelad i tio huvuddelar vilka beskrivs i Kontraktet. Etapp 2 är under våren 2021 i förstudiefas i vilken entreprenadarbetenas omfattning inklusive huvuddelar är under utredning.Arbetena beräknas pågå i ca 9 år.Beställaren bedömer att entreprenaden kan uppgå till ca 100 MSEK i etapp 1 och ca 300 MSEK i etapp 2 i förutsatt att beställaren beställer alla de avrop som är möjliga och ryms inom projektområdet. Entreprenaden utgör en totalentreprenad med utökad samverkan mellan parterna (s.k. strategisk partnering). Gemensamt för samtliga huvuddelar är att de kommer utföras med iakttagande av en fasindelning. Den första fasen innefattar utredning och projektering (förstudie och framtagande av systemhandlingar – Fas 1). Den andra fasen avser detaljprojektering och utförande (Fas 2), enligt den beskrivning som närmare återfinns i kontraktet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling gäller uppdrag att såsom totalentreprenör svara för mark-, anläggnings- och VA-arbeten i genomförandet av stadsutvecklingsprojektet Lommarstranden etapp 1 och 2.
Etapp 1 är preliminärt indelad i tio huvuddelar vilka beskrivs i Kontraktet. Etapp 2 är under våren 2021 i förstudiefas i vilken entreprenadarbetenas omfattning inklusive huvuddelar är under utredning.
Arbetena beräknas pågå i ca 9 år.
Beställaren bedömer att entreprenaden kan uppgå till ca 100 MSEK i etapp 1 och ca 300 MSEK i etapp 2 i förutsatt att beställaren beställer alla de avrop som är möjliga och ryms inom projektområdet.
Entreprenaden utgör en totalentreprenad med utökad samverkan mellan parterna (s.k. strategisk partnering). Gemensamt för samtliga huvuddelar är att de kommer utföras med iakttagande av en fasindelning. Den första fasen innefattar utredning och projektering (förstudie och framtagande av systemhandlingar – Fas 1). Den andra fasen avser detaljprojektering och utförande (Fas 2), enligt den beskrivning som närmare återfinns i kontraktet