221449-2019 - ÄndringSverige-Mölndal: Kulvertar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter, Östra Sjukhuset - Ny kulvert Diagnosvägen
Referensnummer: 19/162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221220 Kulvertar
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet utgörs av nybyggnation av en ca 135 meter lång kulvert vid Diagnosvägen på Östra sjukhuset, Göteborg. Kulverten ska sammanlänka befintliga och kommande nybyggnader på Östra sjukhuset. I projektet ingår också att riva och återställa del av befintlig kulvert (Måsgången). Detta är betong och grundläggningsentreprenaden och installationer kommer i huvudsak att ingå i en installationsentreprenad som genomförs efter denna entreprenads färdigställande.