221456-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Klottersanering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klottersanering
Referensnummer: KS-UH/2022:21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90690000 Klottersanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi vill att Karlstads kommun ska vara en attraktiv och trygg kommun, och att Karlstadsborna ska trivas och vara stolta över sin kommun. Attraktiva och trivsamma miljöer är av särskild betydelse för att människor ska trivas och känna sig trygga.
Vi vill också att Karlstads kommun ska vara en miljösmart kommun där luften och vattnet i Karlstad ska vara så rent att människor och miljö inte skadas. Våra sjöar och vattendrag bidrar inte bara till vårt dricksvattnen, utan är också viktiga för fiske och rekreation såsom bad och båtturer. Vi vill därför att vattnet i Karlstads kommun ska vara så rent att växter, djur och människor inte påverkas negativt
Nu söker vi efter erfarna klottersanerare som vill vara med och göra Karlstad till en attraktiv, trygg och miljösmart kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser kottersanering på Karlstads kommuns och övriga ingående parters fastigheter, tunnlar, mark mm. I uppdraget ingår även borttagning av affischer och klistermärken. Upphandlingens värde beräknas till ca 1 000 000 SEK/år.