221467-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende städtjänster för Skola och Förskola Område 1:4,1:5 och 1:6
Referensnummer: FN 2022/00060-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser städtjänster inom verksamheterna Skola och Förskola, inom Västerås stad.
Upphandlingen består av 2 avtalsområden:
- Område 1: Skolor och Förskolor (1.4)
- Område 2: Skolor och Förskolor (1.5 och 1.6)
Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör per område. Begränsad tilldelning tillämpas vilket innebär att en leverantör endast kan tilldelas ett område i enlighet med upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 144 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 omfattar omr 1:4 totalt ca 63 000 kvm
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser städtjänster inom verksamheterna Skola och Förskola, inom Västerås stad.
Omfattning framgår i upphandlingsdokumenten.
Område 2 omfattar omr 1:5 och 1:6 ca 65 500 kvm
Del nr: 2