Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städentreprenad Sörgårdsskolan, förskolan Bullerbyn, Tallbacken och Gullbäcken, Klevshults skola, förskola och fritids
Referensnummer: Uh 2022/016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaggeryds kommun upphandlar städentjänster till Sörgårdskolan, förskolor Bullerbyn, Tallbacken och Gullbäcken samt Klevshults skola, förskola och fritids.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Klevshults skola och förskola, Tallbacken och Gullbäcken
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen görs som en delad anbud som består av två delar och resulterar i två kontrakt.
Kontrakts värde uppskattas till ca 5 000 000 kr på del 1 som avser Sörgårdsskolan och Bullerbyns förskola inkl nya Sörgårdsskola och paviljong.
Takvärdet på den del 1 och på det kontraktet är 6 500 000 kr.
Kontraktsvärde på del 2 som avser förskolorna Gullbäcken och Tallbacken samt Klevshults skola, förskola och fritids uppskattas till ca 2 500 000 kr . Takvärdet på del 2 och det kontraktet är 3 200 000 kr.
Sörgårdsskola och Bullerbyns förskola
Del nr: 2