221494-2021 - ResultatSverige-Åkersberga: Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende markförläggningsentreprenader inom VA
Referensnummer: 506976
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen gäller ramavtal avseende markförläggningsentreprenader inom VA. Upphandlingen omfattar tre delområden vilka indelas i tre separata anbudsområden.
Fullständiga villkor och förutsättningar för upphandlingen och det efterföljande åtagandet framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45112000 Grävning och schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45332000 VA- och dräneringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen