221517-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI OPC UA och PLC
Referensnummer: TN 2019-0601
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikförvaltningen och FUT ska genomföra flera projekt som ska hanteras styr- och övervakningssystem samtidigt som det även görs modernisering av det befintliga styr- och övervakningssystem. För att få en uppfattning om hur framtiden ser ut inom SCADA- och PLC-området så önskar Trafikförvaltningen svar från aktörer inom styr och övervakning med olika erfarenheter och från olika branscher.
Denna RFI är uppdelad i 3 olika delar, OPC UA- standardens uppfyllnad, mognad OPC UA och PLC. Det är frivilligt att vilken/vilka delar av RFI:n ni väljer att besvara.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen