221634-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringsstöd.
Referensnummer: 17FMV3237
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV och FM har en bred mängd befattningar inom bland annat teknik, IT, Service, ekonomi, juridik, säkerhet, upphandling, HR samt Administration och genomför en stor mängd rekryteringar varje år.
Historiskt sätt har FMV köpt 70-tal hela rekryteringsprocesser samt ett mindre antal delavrop per år.
Uppskattningsvis beräknas FM:s behov av rekryteringsstöd uppgå till ett 20-tal hela rekryteringsprocesser samt ett mindre antal delavrop per år.
FMV och FM garanterar inga volymer.
FMV och FM har verksamhet över hela Sverige. Huvudorter för avrop kommer att vara Stockholm, Arboga, Karlskrona, Skövde, Linköping, Luleå och Boden. Historiskt sätt har 80 % av rekryteringsprocesser skett i Stockholm. Detta kan dock inte garanteras.
FMV avser att teckna avtal med en (1) leverantör per del.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Rekrytering – Teknik/IT
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För både myndigheter har man historiskt sätt gjort ett mindre antal chefsrekryteringar, tillsammans ca 5 per år.
Rekrytering – Ekonomi/Juridik/HR/övrigt
Del nr: 2
Rekrytering – chefsrekrytering
Del nr: 3