2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verifierande provtagning av sediment och PFAS
Beskrivning: Länsstyrelsen upphandlar tjänsten fältprovtagning för misstänkt föroreningsskada gällande PFAS samt verifierande provtagning av förorenad sediment. Projektet finansieras av statsbidrag från Naturvårdsverket och Länsstyrelsen beviljats medel för undersökning av 50 PFAS-förorenade områden samt 30 förorenade sedimentområden 2025-2026. Anbud kan lämnas på både PFAS och Sediment, alt. en av dessa.
Intern identifierare: 1461-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90700000 Miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90715000 Föroreningsundersökningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 2 Sediment
Beskrivning: Länsstyrelsen i Jönköpings län har ansökt om statsbidrag från Naturvårdsverket för att genomföra verifierande fältprovtagningar av potentiellt förorenade sediment. Syftet med uppdraget är att verifiera misstänkt föroreningsskada enligt 10 kap. miljöbalken
Intern identifierare: 1679802
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1 PFAS
Beskrivning: Länsstyrelsen i Jönköpings län har ansökt om statsbidrag från Naturvårdsverket för att genomföra verifierande fältprovtagningar av potentiellt PFAS-förorenade områden i Jönköpings län. Syftet med uppdraget är att verifiera misstänkt föroreningsskada enligt 10 kap. miljöbalken
Intern identifierare: 1661090
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Generell del
Beskrivning: Länsstyrelsen upphandlar tjänsten fältprovtagning för misstänkt föroreningsskada gällande PFAS samt verifierande provtagning av förorenad sediment. Projektet finansieras av statsbidrag från Naturvårdsverket och under åren 2025-2026 har Länsstyrelsen beviljats medel för undersökning av 50 potentiellt PFAS-förorenade områden samt 30 potentiellt förorenade sedimentområden. Målet med fältundersökning av såväl PFAS som sediment är att få information om föroreningar förekommer (konstatera förorening). Vad gäller sediment syftar undersökningen också till att försöka bekräfta eller avfärda de föroreningskällor som potentiellt sprider föroreningar till sedimenten. Anbud kan lämnas på både PFAS och Sediment, alt. en av dessa.
Intern identifierare: 1661103