Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Energiuppföljningssystem
Referensnummer: SFF-2023-00734
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsgivaren ska leverera ett komplett system för mätinsamling och energiuppföljning och
initialt migrera data från befintligt system.
Systemet ska kunna hantera minst 10 000 mätare och minst 50 st samtidiga användare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48463000 Programvara för statistik, 48517000 IT-programvara, 48614000 Datainsamlingssystem, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen