221679-2023 - ÄndringSverige-Växjö: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LC-MS/MS-utrustning för analys av MMA och PEth
Referensnummer: 23RGK380
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg genomför en upphandling av LC-MS/MS-utrustning för analys av MMA och PEth.
Utrustningen ska placeras på avdelningen Klinisk Kemi, Region Kronoberg och användas för att utföra analyser på vardagar i Växjö. Utrustningen ska klara av en kapacitet på minst 1600 MMA-analyser/år och 5500 PEth-analyser/år. Utrustningen ska kunna kommunicera med Regionens LIS (FlexLab Lifecare).