221708-2022 - ResultatSverige-Visby: Försäljning av herrelös egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäljningstjänst för att avyttra Region Gotlands uttjänta fordon (personbilar, lätta och tunga lastbilar samt redskap).
Referensnummer: TN 2021/1762
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70122110 Försäljning av herrelös egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland kommer att anta en leverantör för hela uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70322000 Uthyrning eller försäljning av herrelös egendom, 79342400 Auktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Region Gotland Tekniska nämnden med organisationsnummer 212000-0803.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, genom ett öppet förfarande.
Upphandlingsförfarande innebär att förhandling inte får ske.
Ramavtal
Efter genomförd upphandling kommer ramavtal att tecknas med en part.
Avtalstider
Ramavtalets planerade avtalstid är 48 månader. Region Gotland har möjlighet att säga upp Ramavtalet med en uppsägningstid av 6 månader. Ramavtalet löper dock minst 24 månader. Vid den planerade avtalstidens utgång upphör Ramavtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Förutom uppsägning enligt stycket ovan, som kan göras utan orsak, regleras uppsägning av Ramavtalet i punkten ”Förtida uppsägning av ramavtal”.
Ramavtalet gäller från det att det signeras av båda Parter, dock tidigast från och med planerad avtalsstart.
Planerad avtalsstart är 2022-04-01.
Om avtalsstarten försenas till följd av fördröjningar i upphandlingsprocessen kan avtalstiderna, med i övrigt oförändrade villkor, komma att förskjutas motsvarande tid.
Försäljningstjänst för att avyttra Region Gotlands uttjänta fordon (personbilar, lätta och tunga lastbilar samt redskap). Region Gotland kommer att anta en leverantör för hela uppdraget.
Upphandlingens värde
Upphandlingens uppskattade värde (SEK) för angiven avtalsperiod inklusive eventuella förlängningar beräknas till 2 100 000 SEK exkl. moms.
Värdet grundar sig på behovsanalys inför upphandlingen samt statistik från tidigare år. Region Gotland garanterar inga volymer och förbinder sig inte att köpa en viss volym under avtalstiden.
Ramavtalet omfattar uppdrag upp till och med 2 500 000 SEK exklusive moms för löpande avrop vid behov under avtalstiden. Denna angivna omfattning avser ramavtalets totala omfattning och utgör ramavtalets takvolym.
Sista anbudsdag
Sista dag för att lämna anbud är 2022-02-07 23:59.
Efter ovan angiven tid går det inte att lämna anbud genom Mercell TendSign och anbud som inkommer på annat sätt än genom Mercell TendSign kommer inte att prövas.
Anbudsbundenhet
Anbudsgivaren är bunden till sitt anbud fram till och med 2022-08-08.
Skulle upphandlingsprocessen försenas av något skäl kan anbudsbundenheten förlängas efter skriftlig överenskommelse mellan upphandlande myndighet och anbudsgivaren.