2. Förfarande
Förfarande
Titel: Uppdragsutbildning på högskolenivå
Beskrivning: En viktig förutsättning för god kvalitet i äldreomsorgen och i socialtjänsten är anställda med god kompetens om sina verksamhetsområden. Beställarna bedriver därför kompetensutveckling riktad till anställda i syfte att höja kompetensen och för att erbjuda den bästa möjliga insatsen till den enskilde. Syftet med upphandlingen är att medarbetare inom Stockholms stad och länet får möjlighet till kompetenshöjande insatser genom utbildning som de kan använda i sin dagliga yrkesutövning och i kontakt med medborgare i behov av insatser enligt exempelvis SoL och LSS.
Intern identifierare: SOF 2025/712
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsupphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79632000 Utbildning av personal
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Uppdragsutbildning på högskolenivå