221808-2020 - ResultatSverige-Umeå: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling och utvärdering av satellitbildsanalys för klassning och övervakning av grunda marina habitat
Referensnummer: 502-1725-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västerbotten ämnar på uppdrag av Havs och vattenmyndigheten utveckla och utvärdera ett halvautomatiskt, landsomfattande, högupplöst klassificeringssystem (10x10 m) av grunda kustnära naturtyper (vegetation, mjuk botten utan vegetation, hård botten utan vegetation) baserat på satellitbilder som är fritt tillgängliga från EU-programmet Copernicus (Sentinel-2; sommaren 2015-2020).
I denna upphandling söker Länsstyrelsen en konsult som kan utveckla de halvautomatiska stegen i arbetsflödet som beskrivs i specifikationen, och som kan utvärdera precisionen i klassificeringen av bottenegenskaper och naturtyper genom att jämföra resultaten från satellitbildsanalys med insamlade fältdata. Samtidigt ska samtliga områden längs den svenska kusten identifieras där precision i satellitbildsanalysen är så låg (till exempel på grund av dålig vattenkvalitet) att andra metoder kan komma att krävas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen