Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dehydreringsinstrument
Referensnummer: 2020-O002288
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser anskaffning av sju (7) dehydreringsinstrument till Klinisk genetik och patologi samt option på upp till tre (3) instrument för fri placering inom Region Skåne. Upphandlingen är indelad i tre (3) delområde som består av; enkammarsystem, tvåkammarsystem utan mikrovågor samt tvåkammarsystem med mikrovågor.
Upphandlingen omfattar även leverans inklusive installation och ansvar för idrifttagning, garanti, förslag på service, dokumentation samt utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Enkammarsystem
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38500000 Apparater för kontroll och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fyra (4) dehydreringsinstrument med enkammarsystem samt option på ytterligare tre (3) instrument varav placeringen av instrumenten är: ett (1) Kristianstad, två (2) Lund, ett (1) Malmö och tre (3) instrument på option för valfri placeringsort.
Tvåkammarsystem utan mikrovågor
Del nr: 2
Ett (1) dehydreringsinstrument, tvåkammarsystem utan mikrovågor med placering i Malmö
Tvåkammarsystem med mikrovågor
Del nr: 3
Två (2) dehydreringsinstrument, tvåkammarsystem med mikrovågor med placering i Malmö