Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elupphandling Gnesta
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Elupphandling för upprättande av ett ramavtal avseende Gnesta kommun, Gnesta Förvaltnings AB och Gnestahem AB. Totalmängd är ca 12 GWh per år och ramavtalets period är 20210101-20221231 med möjlighet till två optionsår. Sista anbudsdag är 2020-01-09.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Elupphandling för upprättande av ett ramavtal avseende Gnesta kommun, Gnesta Förvaltnings AB och Gnestahem AB. Totalmängd är ca 12 GWh per år och ramavtalets period är 20210101-20221231 med möjlighet till två optionsår. Sista anbudsdag är 2020-01-09 och ska vara bindande i 6 månader.