22184-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upprustning Regina U4 Midlife 2021
Referensnummer: 1-1429-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Västtrafik ansvarar för kollektivtrafiken i hela Västra Götaland. Västtrafik samordnar trafikering,
utformar tidtabeller och bestämmer rutter och turer. Västtrafik ägs av och arbetar på uppdrag
av Västra Götalandsregionen. Västtrafik har som uppdrag att förvalta de tågfordon som Västra Götalandsregionen äger. Fordonen ska hålla en hög standard för att ge Västtrafiks kunder en god reseupplevelse och att kunderna ska vilja välja kollektivtrafiken som färdsätt. Tågfordonen är också en investering och för att bibehålla fordonsflottans värde och säkerhet behöver fordonen genomgå regelbundna upprustningar.
Upphandlingen avser Upprustning Regina U4 Midlife 2021 för Västtrafik AB. Upphandlingen av Upprustning Regina U4 Midlife 2021 omfattar upprustning av åtta (8) fordon av typen trevagnars Regina som ska upprustas med paket U4 under 2022-2024.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50116000 Underhåll och reparation av specialdelar till fordon, 50117000 Ombyggnad och renovering av fordon, 50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning, 50221000 Reparation och underhåll av lokomotiv
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen