22186-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Kontorshjälp
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Språkgranskningstjänster
Referensnummer: UH-2017-66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79500000 Kontorshjälp
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet har omfattande internationella kontakter med bl.a. andra lärosäten, forskare, blivande studenter och representanter för näringslivet. Vid universitetet används engelska som arbetsspråk. Det är därför av stor vikt att bl.a. vetenskapliga artiklar blir språkgranskade innan de publiceras i olika internationella tidskrifter.Språkgranskningarna ska vara korrekta vad gäller den allmänna terminologin inom universitets- och högskoleområdet i Sverige. Språkgranskningarna ska vara konsekventa och avse brittisk engelska om inte annat anges. Höga krav ställs på språkgranskarens kompetens beträffande terminologisk exakthet, idiomatisk språkbehandling och stilistisk utformning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79500000 Kontorshjälp, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppsala universitet har omfattande internationella kontakter med bl. a andra lärosäten, forskare, blivande studenter och representanter för näringslivet. Vid universitetet används engelska som arbetsspråk. Det är därför av stor vikt att bl.a. vetenskapliga artiklar blir språkgranskade innan de publiceras i olika internationella tidskrifter.Språkgranskningarna ska vara korrekta vad gäller den allmänna terminologin inom universitets- och högskoleområdet i Sverige. Språkgranskningarna ska vara konsekventa och avse brittisk engelska om inte annat anges. Höga krav ställs på språkgranskarens kompetens beträffande terminologisk exakthet, idiomatisk språkbehandling och stilistisk utformning.