22186-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Privat sjukvårdsförsäkring
Referensnummer: UE-2022-0010-220
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar privat sjukvårdsförsäkring för Umeå Energis medarbetare, ca 430 personer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster, 66510000 Försäkringar, 66512200 Sjukförsäkringar, 66512210 Frivilliga sjukförsäkringar, 66512220 Sjukförsäkringar – oftast privat tecknade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sjukvårdsförsäkring för ca 430 medarbetare.