221863-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-stöd för avrop av hyrpersonal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-stöd för avrop av hyrpersonal
BeskrivningVästra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende IT-stöd för regiongemensam hantering av all hyrpersonal och som avser avropshantering för alla förvaltningarna inom VGR. Avropande enheter idag är Sahlgrenska Universitetssjukhus, Södra Älvsborgs Sjukhus, Skaraborgs Sjukhus, Sjukhusen i väster, NU-sjukvården, Habilitering & Hälsa, Närhälsan och Regionhälsan. Systemet behövs för att förenkla efterlevnad av avtal och lagar, inklusive GDPR samt förbättra samordning utav de administrativa processerna. Målet är att minska manuellt arbete och möjliggöra en transparent och spårbar hantering.
Intern identifierareRS 2024-04928
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48332000 Programvara för schemaläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelMall VGR Anbudsinbjudan och avtal (4) (1) (3)
Intern identifierare1593850
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelMall VGR Anbudsinbjudan och avtal (1)
Intern identifierare1598881