Avtalet omfattar byggservicearbeten av varierande storlek, se vidare Administrativa Föreskrifter, AFD.1. För uppdraget ska L alltid kunna tillhandahålla träarbetare, betongarbetare, murare och kakelsättare.
B avser att beställa arbeten/mindre projekt av ett värde upp till 500 000 SEK exkl. moms (1 000 000 SEK exkl. moms för Lokaler) av högst rangordnad leverantör för aktuellt anbudsområde.
Ramavtal med rangordning gäller med leveransplikt för gjorda avrop men med möjlighet till tillfälliga undantag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262300 Betongarbeten, 45262500 Murning och tegelläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45422100 Träarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45431000 Golv- och plattläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen