2. Förfarande
Förfarande
Titel: Infrastruktur Pitholmshöjden
Beskrivning: Piteå kommun, Pireva, PiteEnergi och PiteEnergi Elnät upphandlar totalentreprenad i utökad samverkan. Denna upphandling avser projektering och byggnation av infrastruktur som vägar, gator, gc-vägar, va-ledningar, pumpstation, opto/el-ledningar, fv, dagvattenlösningar mm. Upphandlingen syftar till att beställaren tillsammans med utvalda partners ska skapa en strukturerad samarbetsform där beställaren, projektörer och entreprenörer genom förtroendefullt samarbete löser en komplex bygguppgift över tid.
Intern identifierare: 23INK043
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: 23INK043 Infrastruktur Pitholmshöjden