221903-2022 - ResultatSverige-Helsingborg: Ljustekniska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerade konsulttjänster inom belysning
Referensnummer: TEDSOLZH-HelsingborgElite/2022-108926
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318100 Ljustekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
belysning i offentliga miljöer, såsom:
- teknikutredning och kvalificerad projektering inom belysningsområdet.
- beställarstöd i samband med ljussättning av områden ur bl.a. trygghetsperspektiv
- stöd i projektering, idégenerering och teknikupphandling inom IoT och Framtidens belysning/Smart City.
- granskning av externa belysningsprojekteringar.
OBS! Upphandlingen omfattar inte konsulttjänst som markprojektör inom bygg-, anläggning och exploateringsuppdrag då staden har stadsövergripande ramavtal för den typen av uppdrag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen