Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsult
Referensnummer: LD17/03968
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för succesiva avrop av upphandlingskonsult till Landstinget Dalarna. Avropen kan avse genomförandet av hela upphandlingar eller bistå med kompetens och/eller resurs i delar av upphandlingsprojekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingskonsult för avrop efter behov. Stöd i hela eller delar av upphandlingar, rådgivning och/eller stöd i avgränsande moment för enskilda upphandlingar, mindre utbildningsinsatser.