221913-2018 - ResultatSverige-Örebro: Rivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal rivning samt håltagning i/av byggnader
Referensnummer: 2018/02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45111100 Rivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till anbudsgivning på rivning-/håltagningstjänster för successiva avrop.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på rivningsarbeten samt håltagning i byggnader till Futurum Fastigheter i Örebro AB och Örebro kommun.
Upphandlingsdokumentet med bilagor innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser Ert anbud med intresse.
Upphandlingens omfattning.
Denna upphandling avser ramavtal för rivning samt håltagning i byggnader, huvudavrop kommer att ske från Futurum Fastigheter AB. Samtliga förvaltningar inom Örebro kommun äger rätt att avropa enligt detta avtal.
Ca: volym 2017: 5.000 000 SEK.
Futurum äger i huvudsak skolor och förskolor enligt redovisad volym här nedan:
Förskolor ca: 70 st.
Grundskolor ca: 50 st.
Gymnasieskolor ca: 3st.
Övrigt ca: 30 st.
Örebro kommun äger byggnader på exploateringsmark, bostadsrätter samt inhyrda lokaler där rivnings/håltagningsarbeten kan bli aktuella.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förskolor ca: 70st.
Grundskolor ca: 50st.