221951-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av mottagning, behandling och rötning av matavfall.
Referensnummer: Dnr:17AV133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm Vatten inbjuder intresserade leverantörer att ansökan om att få vara med och lämna anbud på mottagning, behandling och rötning av matavfall.
Uppdraget innebär att biologiskt behandla separat insamlat biologiskt lättnedbrytbart avfall, även kallat matavfall, genom rötning och återvinna energin i form av biogas till fordonsbränsle och restprodukten i form av näringsämnen till gödsel för produktiv mark. Det biologiskt lättnedbrytbara avfallet är matavfall eller liknande material från utvalda hushåll, storkök, restauranger och andra livsmedelshanterande verksamheter i Stockholm med jämförligt hushållsavfall insamlat via behållare och tankar.
Upphandlingen kommer att delas in i flera olika delar där det i nästa steg kommer att vara möjligt att lämna anbud på en eller flera delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Information om delar framgår i ansökningsinbjudan
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77120000 Komposteringstjänster, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513200 Disponering av sopor, 90513300 Avfallsförbränning, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mottagning, behandling och rötning av matavfall.