221955-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tekniska uppdragskonsulter.
Referensnummer: Dnr: 17MB200
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Genom denna ansökningsinbjudan ges leverantörer möjlighet att inkomma med en anbudsansökan om att delta i Stockholm Vatten och Avfalls upphandling avseende tekniska uppdragskonsulter.
Stockholm Vatten och Avfall har behov av att upphandla ett ramavtal för tekniska uppdragskonsulter inom komplexa infrastruktur- och anläggningsprojekt inom vatten- och avloppsförsörjning samt inom IT.
Stockholm Vatten och Avfall efterfrågar:
Tekniska uppdragskonsulter på 20-100 % av en heltidstjänst där leverantörens uppdragskonsult/er har huvudansvaret för genomförande och resultat gällande ett visst specifikt uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen