221956-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tekniska resurskonsulter.
Referensnummer: Dnr:17SV158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Genom denna ansökningsinbjudan ges leverantörer möjlighet att inkomma med en anbudsansökan om att delta i Stockholm Vatten och Avfalls upphandling avseende projektnära resurskonsulter.
Stockholm Vatten och Avfall har behov av att upphandla ett ramavtal för projektnära resurskonsulter inom komplexa infrastruktur- och anläggningsprojekt inom vatten- och avloppsförsörjning.
Stockholm Vatten och Avfall efterfrågar:
tekniska resurskonsulter från halv- till heltid som förstärker Stockholm Vatten och Avfall i uppdrag/projekt som drivs av Stockholm Vatten och Avfall. Konsultens roll kan antingen vara att tillföra specialistkompetens som Stockholm Vatten och Avfall inte har tillgång till inom den egna verksamheten, alternativt att konsulten är en tillfällig resursförstärkning t.ex. vid vakanser, föräldraledighet, sjukdom etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen